Co robić, gdy wlaliśmy do baku złe paliwo?

Każdy kierowca się tego obawia. Wlanie złego paliwa do baku może naprawdę fatalnie się skończyć. Wyjaśnimy, czym grozi ta pomyłka i co należy zrobić, jeśli do niej dojdzie.

Co się może stać, gdy olej napędowy wlejemy do benzyny lub benzynę do oleju napędowego?

Najlepiej po prostu uniknąć tej sytuacji, zwracając uwagę na kolor dysz przy poszczególnych rodzajach paliwa i oznaczenia na dystrybutorze. O i ile wlanie kropelki oleju napędowego do benzyny prawdopodobnie nie spowoduje awarii, bo paliwa się wymieszają i spalą, o tyle większy problem może się pojawić, jeżeli choćby niewielką ilość benzyny wlejemy do oleju. Wtedy może nawet dojść do awarii silnika wysokoprężnego.

Nie uruchamiaj silnika

Benzyna w układzie paliwowym silnika Diesla zamieni ją w rozpuszczalnik, tym samym pogarszając smarowanie podzespołów. To grozi bardzo poważnymi usterkami. W tej sytuacji szczególnie narażone są pompowtryskiwacze, przewody czy filtr paliwa. Rozejście się paliwa po silniku może bezpowrotnie uszkodzić układ napędowy samochodu. Koszty naprawy po wlaniu niewłaściwego paliwa są bardzo zróżnicowane i zależą od marki oraz modelu pojazdu. W skrajnych przypadkach może być wymagana wymiana całego układu wtryskowego, a nawet silnika, szczególnie jeśli pokonamy dłuższą trasę po wlaniu złego paliwa. Dlatego tak ważne jest, aby zachować spokój i nie podejmować pochopnych decyzji, takich jak próba uruchomienia samochodu.

Pomoc drogowa pomoże wypompować bak

Niezależnie od wszystkiego, podstawą jest wypompowanie niewłaściwego paliwa z baku. Warto w tym wypadku skorzystać z usług naszej pomocy drogowej w Olkuszu lub w jakimkolwiek innym mieście, w którym przebywasz, zamiast robić to samodzielnie, ponieważ nie wystarczy sama wymiana paliwa. Potrzebne są dodatkowe czynności, takie jak sprawdzenie poszczególnych elementów układu paliwowego.