Co zrobić, gdy auto ugrzęzło w śniegu lub błocie?

Każdy kierowca wie, że są sytuacje na drodze, z których trudno wybrnąć bez specjalnych rozwiązań lub profesjonalnej pomocy drogowej. Jedną z nich jest ugrzęźniecie samochodu w rowie, błocie, piasku lub śniegu. Podpowiadamy, jak sobie radzić w takich przypadkach.

Ocena sytuacji i zabezpieczenie pojazdu

Przede wszystkim należy upewnić się, że samochód nie stoi na skraju rowu czy przepaści, co mogłoby spowodować jego przewrócenie się podczas próby wyciągnięcia. Następnie powinno się sprawdzić, czy koła nie są zablokowane przez kamienie lub gałęzie, które mogłyby utrudnić ich obrót. Jeśli tak jest, należy je usunąć. Kolejnym krokiem jest włączenie świateł awaryjnych oraz postawienie trójkąta ostrzegawczego, aby uprzedzić innych kierowców o naszej obecności na drodze.

Sprzęt potrzebny do wyciągania pojazdów

Wyciągnięcie samochodu z opresji może okazać się znacznie łatwiejsze, jeśli będziemy dysponować odpowiednim sprzętem. Warto więc zaopatrzyć się w liny holownicze, które są niezbędne do przyczepienia pojazdu do innego samochodu lub drzewa. Ponadto przydatne mogą okazać się pasy mocujące, które pozwolą na dodatkowe zabezpieczenie pojazdu przed przesunięciem się podczas próby wyciągnięcia. Natomiast do usunięcia śniegu lub błota spod kół przyda się sprawna łopata.

Poproś o pomoc profesjonalistów

Nie zawsze jednak mamy odpowiedni sprzęt do wyciągania pojazdów z błota, śniegu lub rowu. A nawet jeśli jesteśmy w niego wyposażeni, to samodzielne wydostawanie auta bez odpowiedniego doświadczenia może przynieść więcej szkód niż pożytku. Dlatego zachęcamy do korzystania z usług naszej pomocy drogowej w Zawierciu, Będzinie, Sosnowcu, Pyrzowicach, Siewierzu, Olkuszu oraz innych miejscowościach w województwie śląskim i małopolskim. Posiadamy profesjonalny sprzęt do wyciągania samochodów z opresji.