Holowanie pojazdu to trudna i wymagająca sztuka. Podczas tej czynności należy pamiętać o wielu zasadach bezpieczeństwa narzucanych przez przepisy polskiego prawa. Jednym z kluczowych pytań narzucających przed rozpoczęciem holowania jest to, jakie światła mogą być używane przez holowany i holujący pojazd.
Jakie światła powinien mieć włączone pojazd holujący i holowany?
Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, zarówno pojazd holujący, jak i holowany muszą być odpowiednio oznakowane i oświetlone. Zabronione jest więc holowanie bez użycia świateł lub w sytuacji, gdy w pojeździe holujący brakuje sprawnego oświetlenia. W przypadku pojazdu holującego obowiązkowe są światła mijania. Brak świateł mijania może skutkować mandatem w wysokości 100 złotych nałożonym w trakcie kontroli drogowej. Dodatkowo, jeśli holowanie odbywa się w nocy lub przy złej widoczności, pojazd holujący powinien mieć również włączone światła przeciwmgielne tylne. Warto również pamiętać o używaniu kierunkowskazów podczas zmiany pasa ruchu czy skręcania.
W przypadku pojazdu holowanego sytuacja jest nieco inna. Samochód holowany musi mieć włączone światła pozycyjne i być dodatkowo oznakowany trójkątem ostrzegawczym umieszczonym po lewej stronie z tyłu auta.
Czy można używać świateł awaryjnych podczas holowania samochodu?
Czekasz na holowanie w Mysłowicach i zastanawiasz się, czy będziesz mógł używać oświetlenia awaryjnego w holowanym aucie? Rzeczywiście światła awaryjne, zwane również kierunkowskazami awaryjnymi, są jednym ze środków ostrzegawczych stosowanych w sytuacjach awaryjnych na drodze. Jednak można ich używać tylko i wyłącznie, gdy pojazd jest unieruchomiony. Oznacza to, że świateł awaryjnych nie wolno stosować podczas holowania samochodu. Warto sobie przyswoić tę zasadę, aby potem uniknąć nieprzyjemności.