Dlaczego regularne przeglądy samochodu są tak ważne?

Diagnostykę auta można porównać do lekarskich badań, które wykonujemy w celu poznania własnego stanu zdrowia. Przegląd samochodu to przede wszystkim gwarancja, że użytkowanie auta jest bezpieczne. Przekonaj się, dlaczego przeglądy samochodu są istotne i należy je wykonywać regularnie. 

Zalety stosowania regularnych przeglądów samochodu – czy rzeczywiście warto? 

Dzięki badaniu technicznemu minimalizujesz koszty napraw, które mogą się pojawić, jeśli na czas nie zostaną wykryte usterki. Procedura sprawdzająca auto eliminuje problemy, które wpływają na pogorszenie się stanu technicznego pojazdu. Korzyścią dla użytkownika jest także: 

  • bezpieczeństwo – wykrywanie i naprawianie na czas potencjalnych usterek daje Ci pewność, że Twój samochód jest bezpieczny, a pasażerowie w pełni chronieni podczas jazdy,
    • eliminacja awarii – to duży plus regularnego przeglądu samochodu, gdyż mechanik znajduje potencjalne problemy, które wymagają naprawy lub wymiany, zanim staną się niebezpieczne,
  • poprawa wydajności silnika – regularne przeglądy auta, w tym kontrola oleju, filtrów powietrza i paliwa, gwarantuje, że silnik działa w optymalnym stanie; masz pewność, że samochód będzie działał efektywnie i wydajnie.
  • utrzymanie wartości samochodu – dzięki regularnej diagnostyce wiesz, czy auto cechuje dobry stan techniczny, który znacznie podnosi jego wartość; w przypadku jego sprzedaży możesz oczekiwać wyższej ceny.

Co obejmuje przegląd samochodu?

Kompleksowe badanie auta podzielone jest na etapy, w których sprawdza się przede wszystkim wszystkie światła i kierunkowskazy, które muszą działać prawidłowo, w tym światła pozycyjne, mijania, drogowe, przeciwmgielne, kierunkowskazy, światła hamowania oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej.

Obowiązkowe jest sprawdzenie stanu klocków i tarcz hamulcowych, szczelności układu hamulcowego i dodatkowo działanie hamulca ręcznego. W układzie zawieszenia i kierowniczym diagnosta kontroluje sprawność amortyzatorów, przegubów, drążków kierowniczych, a także innych elementów. 

Testom poddaje się także stan tłumików, rur wydechowych oraz ocenia mocowanie układu wydechowego do podwozia. W przypadku opon i kół diagnozuje się nie tylko ich stan (w tym bieżnika i ciśnienia), ale także kondycję felg, mocowanie oraz działanie układu wspomagania kierownicy.

W techniczne badanie pojazdu wchodzi również ogląd karoserii i szyb, systemu bezpieczeństwa (pasy, poduszki powietrzne, systemy ABS i ESP), układu paliwowego, chłodzenia i elektrycznego. Następuje także kontrola poziomu oleju silnikowego i płynów – hamulcowego, do spryskiwaczy, chłodniczego, jak i również wspomagania kierownicy.

Podsumowanie 

Przegląd samochodu informuje, czy pojazd jest w pełni sprawny i bezpieczny do użytkowania. Regularna diagnostyka ma wiele korzyści – wykrywa i usuwa usterki, które mogą powodować problemy z autem oraz zwiększa jego wydajność i okres przydatności. Regularne przeglądy samochodu powinny być wykonywane co najmniej raz w roku lub częściej, jeśli pojazd jest intensywnie użytkowany.