Holowanie pojazdu może być niezbędne z wielu powodów, takich jak awaria, wypadek czy brak paliwa. W takich sytuacjach ważne jest, aby prawidłowo oznaczyć holowany samochód, po to by zapewnić bezpieczeństwo zarówno uczestnikom ruchu drogowego, jak i osobom udzielającym pomocy.
Obowiązkowy trójkąt odblaskowy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego prawa, każdy holowany samochód musi być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy. Jest to element obowiązkowego wyposażenia pojazdu, który ma na celu zwiększenie widoczności samochodu na drodze. Trójkąt ostrzegawczy należy umieścić z tyłu holowanego pojazdu, po lewej stronie. Jedynie wtedy oznakowanie możemy uznać za prawidłowe.
Jakie światła powinien mieć włączone pojazd holowany i holujący?
Podczas holowania samochodu, zarówno pojazd holowany, jak i holujący muszą być odpowiednio oświetlone. Pojazd holujący powinien mieć włączone światła mijania i oczywiście w razie potrzeby kierowca musi używać kierunkowskazów. Samochód holowany natomiast może mieć włączone światła pozycyjne.
Wielu kierowców błędnie uważa, że w takich sytuacjach istnieje obowiązek jeżdżenia ze światłami awaryjnymi. Tymczasem holowane auto pod żadnym pozorem nie może mieć włączonych świateł awaryjnych. Mogłoby to bowiem wprowadzać w błąd innych uczestników ruchu drogowego w kwestii zmiany kierunku jazdy i nawet przyczynić się do wypadku.
Udzielanie pomocy drogowej
Samodzielne holowanie może nie być bezpieczne. Dlatego w przypadku awarii samochodu warto skorzystać z usług naszej profesjonalnej pomocy drogowej, która hoje auta w Bytomiu i wielu innych miastach w Polsce. Specjaliści z doświadczeniem w tej dziedzinie są w stanie szybko i sprawnie przetransportować uszkodzony pojazd do warsztatu lub innego wskazanego miejsca. Dzięki temu kierowca nie musi martwić się o prawidłowe oznaczenie holowanego samochodu oraz przestrzeganie przepisów drogowych podczas holowania.