Jak sygnalizować awarię pojazdu na drogach ekspresowych i autostradach?

Zdarzyła ci się awaria pojazdu na drodze ekspresowej lub autostradzie i nie pamiętasz, w jaki sposób należy ją sygnalizować? W tym artykule wyjaśniamy, co powinieneś w takiej sytuacji zrobić.

Przepisy drogowe a awaria pojazdu na drodze ekspresowej lub autostradzie

Przepisy ruchu drogowego są w tej kwestii jednoznaczne: w przypadku awarii, która zdarzyła się na autostradzie lub drodze ekspresowej, zawsze trzeba sygnalizować postój pojazdu. Warto więc przyswoić sobie, że od tej zasady nie ma absolutnie żadnych wyjątków, bo jeśli nie zastosujemy sygnalizacji, to w razie kontroli drogowej policja będzie zobligowana do nałożenia kary. Zrób to więc w pierwszej kolejności, a następnie zadzwoń po pomoc drogową w Jaworznie lub w innym mieście, w zależności od tego, gdzie doszło do awarii.

Jakich świateł używać w przypadku awarii pojazdu na autostradzie i drodze ekspresowej?

W przypadku awarii pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej, istotne jest właściwe oświetlenie pojazdu. Należy pamiętać, że na drodze ekspresowej i autostradzie powinno się używać świateł awaryjnych. Włączając ten rodzaj oświetlenia, kierowca informuje innych uczestników ruchu o problemach z pojazdem i tym samym zwiększa swoje bezpieczeństwo oraz innych uczestników ruchu. Dodatkowo, warto sprawdzić czy wszystkie światła naszego pojazdu działają prawidłowo.

Czy na autostradzie i drodze ekspresowej trzeba ustawiać trójkąt ostrzegawczy?

Ustawienie trójkąta ostrzegawczego to kolejny obowiązek, który spoczywa na kierowcy, gdy dojdzie do awarii i postoju pojazdu na autostradzie oraz drodze ekspresowej. Ze względu na prędkości pojazdów na drogach szybkiego ruchu, trójkąt ten powinien być umieszczony w odległości co najmniej 100 metrów za zatrzymanym pojazdem. Dzięki temu inni kierowcy będą mieli wystarczającą ilość czasu na zauważenie awaryjnego pojazdu i podjęcie odpowiednich działań.